Kızma Birader Kuralları

KURALLAR

"Kızma Birader" Zarla ve Renkli Taş setlerle Oynanan Klasik Çocuk /ve yetişkin ;) Masa Oyunudur. Oyun tahtası, daire veya çapraz şekilde kapalı alanlardan oluşmkatadır. Alanlar, Başlangıç, Pozisyonlar ve Merkez bitiş (her renk için) lerden oluşmaktadır.

Normalde Taşlar Mavi, Kırmızı, Yeşil ve Sarı renklerdedirler. Oyun yetişmekte olanların Sayma Becerilerinin Gelişmesi İçin Tavsiye Edilir.

Oyuncu sayısı 2 ile 4 arası değişir. Oyunun amacı tüm taşları Merkezdekı alana taşımaktır. Başta her Oyuncunun Taşları kendi renkteki Baz 'dadırlar..

Bir Taş'ın Oyuna sokulması için, Oyuncunun Zarla Altı Atması gerekir. Altı atan oyuncu, tekrar zarı atma hakkına sahiptir. Taş, aynı renkteki Ok'lu pozisyona koyularak Oyuna Sokulur. Taşlar Saatin kollarının Döndüğü Yönde İlerier.

İki Taş Aynı pozisyonda bulunamaz. (Ne aynı renkteki/kendi taşları, ne rakibin taşları ile). O pozisyondaki Taş Rakibin ise "Çelinir". Çelinen Taş tekrar Baza Koyulur ve Oyuna tekrar sokulabilmesi için, Oyuncunun Altı atması gerekir. Eğer Oyuncu Taş İlerletemez ise, "pas" geçer, yani oynamaz.

Taşın Merkezdeki Bitiş Alanına Sokulması Oraya kadar kalan pozisyon miktarınca Zarın Atılması ile Mümkündür.

Tüm Taşlarını Merkezdeki Alana Taşıyan Oyuncu Oyunu Kazanır.


Kızma Birader