Domino Kuralları

Kurallar

Tarihçe

Oyunun başlangıcı 14 yüz yıl'a ve Çine dayanmaktadır. Oyun gayet basit, ilginç ve herkes tarafından, yaş ve deneğim gözetmezsizin, oynanabilir.

Taşlar

Favorite Games'in desteklediği Domino oyunu bir çifte altı. Her sette 28 taş bulunmakta, tüm taşların 1'den 6'ya kadar numaralandırılmış iki kenarı bulunmaktadır. Her kombinasyondan, dahima bir mevcuttur. Bir'de Domino bir çifte dokuz vardır. Onun her setinde 1'den 9'a kadar numaralandırılmış 55 taş bulunmakta. İkı veya Dört oyuncu arasında seçim yapılabilir.

Oyun'un oynanması

Her oyuncu 6 taşlan başlamakta. Kalan diğer taşlar Banka'da kalır. Eğer oyuncun elinde, oynayacağı taş yoksa, Banka'dan taş çekebilir. Domino oyunun başlangıcında, elindeki en yüksek çifte taş bulunan oyuncu birinci oynar. Her oyuncu tahtaya (masaya) taş koyarak oyuna katılır. Oyuna yeni taş sadece yerdeki karşılıklı taşa konabilir. Örneğin, ilk oyuncu 4:1 oynadıysa, sonraki oyuncunun koyacağı, taşın bir yanında 4 yada 1 bulunması gerekmektedir. Eğer oyuncunun elinde koyabileceğı taş yoksa, Banka'dan taş çekmesi gerekir. Sonra sıradaki oyuncu oynar. Banka'da taş kalmadıysa ve oyuncu oynayamaz'ise sırasını kaçırır.

Oyun'un bitimi

Oyun biter nezaman oyuncular'dan birisi 7 skor kazanır (skor verililr her kazanılan dönge için). Nezaman bir oyuncu yada bir takım kazanırsa 50, 100, 250 veya 500 skor oyun bıter ve skoru yapan oyuncu yada takım oyunu'da kazanmış olur.