Batak Kuralları

Batak bir Kağıt oyunudur.

Kurallar

Üç kişiylen oynanmakta. Kağıt sayısı 52. Her oyuncuya 16 kart dağtılmakta, 4 kart Kupon olarak kalmaktadır. Kağıtlar dağıtıldıktan sonra, kura ile oyuncuların hangisinin 3, 5, 8 el yapicaği belirlenir.

- Anons: 8 el yapması gereken oyuncu, oyunu ilan eder. İlan şöyle olabilir: Sinek, Karo, Kupa(Yürek), Maça, Kozsus veya Pas. Her yeni oyunda, oyuncu onceki dağtğmlardaki anonslarını tekrarlayamaz. Eğer elindeki kartalrının iyi netice alması için yeterli bulmaz ise, Pas diyebilir. Pas'tan sonra kartlar yeniden dağtılır ve anonsunu tekrar yapabilir. Eğer Kozsuz anons edildiyse, kart çekimi düşer

- Kupon: Anons'tan sonra, 8 el yapan oyuncu, isterse kupondaki 4 kartı renklerine bakmazsızın , kendi kartlarıyla değştirebilir. (Oyuncu için en avantajlı, kupondaki koz'ları ve diğer renklerden en hızlı karları alıp, elindeki gereksiz kartları temizlemektir).

Kupondaki kağıt değişimi şöyle yapılmakta: Kullanıcı Kupondaki almak istediği kağıdı tıklayarak seçer. Ardından kendi kayılarındaki istemediği karta tıklayarak değistirir. Başka kart değistirmek isterse aynı şekilde yapılır. Kağıt değişimi START tüşüna basarak tamamlanır.

- Rakiplerden Kağıt Çekimi Eğer Bir Oyuncu önceki dağıtımda yapması gereken elden fazla el yaptıysa, fazla yaptığı el kadar az yapan diğer oyunculardan (onların yaptığı az el kadar) Kağıt çekebilir:

Resimde gösterildiği gibi oyuncu hangı rakipten ve hangi renkten kağıt istediğini belirtir. İstediği renk, Koz renginden olamaz. Kağıt çekimi şöyle olur: Kağıt çekecek olan oyuncu kendi elindeki ve rakipten istediği en düşük kağıdı verir, karşılığında rakipten aynı renkteki en yüksek kağıdı alır. Eğer Kozsuz Anons edildiyse, Kağıt Çekimi Düşer.

- Oynama biçimi: İlk oynayan 8 el yapan oyuncudur. Oynama sırası, saat'ın dönmesine ters biçimdedir. İstenen renkteki kartı vermek mecburidir, çakmak ise - değil. Kağıtların gücü şöyledir: 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,D,K,A . Eli kazanan en güçlü kağıdın sahibidir, eğer kağıtlar aynı renkten ise, yada koz oynayan oyuncu (daha güçlü olanı, eğer kozlar 1'den fazla ise).

- Skor: Tüm kartlar bittikten sonra, skor şöyle hesaplanır: Oyunun başındaki anonsu ile topladığı el sayısının farkı, örneğin, 8 el yapması gerekirse ve o 6 el yaptıysa, skoru -2 (eksi iki) dir. Yapması gereken el sayısı 3 ise ve o 7 el yaptıysa, skoru +4 (arti 4) tür.

- Oyunun bitimi: Oyun Her oyuncunun mümkun olan her anonsu yaptıktan sonra (toplam 15 dağıtım) sona erer. Bunun sonunda en büyük skor elde eden oyuncu Oyunu Kazanır.